Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O statusu AGNOSTIC FRONT na kolbišti tvrdé muziky by měla mít většina čtenářů brouzdající webziny podobné Metalopolisu naprosto jasno. Nošením dříví do lesa by možná byla i historická sonda v případě objasňování souvislostí kapely Roger Miret and the Disasters, činné již od roku 1999 jako vedlejšák letos sedmačtyřicetiletého frontmana newyorské hardcorové legendy.
„Gotta Get Up Now” je čtvrtá řadovka tentokrát rozšířené pětičlenné sestavy, jež od 5 let starého předchůdce „My Riot“ prošla důkladnou přestavbou. První a velmi povedenou posilou je Pete Sosa. Bicman trošku matoucí kostěnými brejličkami a tak trochu výrazem klasického losera z filmů bratří Coenenů, který se však dokáže obdivuhodně vybičovat a v mnoha momentech na sebe v dobrém slova smyslu strhává (téměř veškerou) pozornost. Jeho výkon je jednoznačně jednou z ozdob nahrávky.
Další svěží nováček Randy Rost doplňuje kytarovou stálici Rhyse Killa, jelikož Miret se momentálně rozhodl soustředit pouze na svůj specifický přednes a kytary nechává poprvé v historii v režii někoho úplně jiného. I tento krok se jeví jako povedený. Oba borci společně s poslední posilou - čtyřstrunným hmatákem Royem Valenciou zkrátka šlapou náramně a ani na chvíli nedávají posluchači šanci přemýšlet o duhových barvách nudy, servírujíce jeden svižný melodický direkt vedle druhého.
Na novinkový počin se dá pohlížet ze dvou zásadních úhlů a oba by měly být v recenzi poctivě odprezentovány. Předem je nutné zmínit, že z pozice recenzenta vyrůstajícího na hardcoru a (street) punku, jimiž je testovaná látka jakousi zdárnou sloučeninou, pro mě „Gotta Get Up Now” jako takové nedodává po hudební stránce zhola nic nového a natož překvapujícího. Dovoluji si dokonce tvrdit, že pokud bych byl odkojen jenom z poloviny tím, čím jsem, tak z devadesáti procent mě nový materiál kvintetu přijde až příliš podezřele povědomý a k tomu abych dodal, že se vlastně jedná další plytký sebevykrádající se produkt v agónii se zmítajících žánrů, schází jenom moje blbá nálada a falešně zavrhovaný pocit studu z prostředí, jež významně pomáhalo formovat můj hudební vkus. Recenzovaná fošna, i přes svoji v současné době hrubou neoriginálnost, je pro mě prvním letošním velmi milým překvapením a nejlepší zbraní proti všemožným nájezdům líbivých trendů a (sebe)diskreditace, jímž se s přibývající silou medií přetřásané žánry už pořádně dlouho zarputile brání.
Rozdíl, jenž by se skutečně dal krájet hned při počátečním poslechu, je ve skladatelské lehkosti, přinášející tisíckrát omletá témata stylem, který vás prostě po tisícáté první znovu přinutí k tomu, abyste kotouček zařadili na svůj seznam alb, jimiž se hodláte zabývat i nadále. Rodilý Kubánec Miret, jenž se před pěti lety s rodinou přestěhoval do Arizony a ve stejné době konečně získal i americké občanství, představuje svá aktuální poselství po textové stránce, jako pohled do vlastní minulosti, kdy kromě života po ulicích významně pomáhal formovat cestu diskutovaných hudebních proudů. Čím více se s těmito dokážete ztotožnit; občas už to opravdu nejde tak snadno, tím více si budete užívat jeho těžko zaměnitelnou, svým způsobem trošku evokující dunivé hloubky charakteristické pro rapový projev, hlasovou barvu jak jinak než doprovázenou sbory všech sekerníků.
Další mocné pozitivum válcující všechny možné stávající negativa tkví v neutuchajícím tempu nahrávky. Jste doslova a do písmene smeteni a oddychu se vám dostane až při poslední čistokrevné country dohře „JR“, podtrhující onu nesvázanou skladatelskou svobodu. Samozřejmě, že nesmím opomenout ani úderný zvuk, jakoby oprašující a zároveň leštící všechny ty dávno slyšené rify, postupy a kudrlinky.
Tohle málo není kdekomu z hůry dáno a jednoduše dodává hodně silný pocit spokojenosti. Namísto toho, abyste uvědoměle ofrňovali nosánek křičíte:
1. Stand Up And Fight
2. The Enemy
3. We're Gonna Find A Way
4. Faded
5. Gotta Get Up Now
6. My Own Way
7. Outcast Youth
8. Tales Of A Short Haired Boy
9. Tonight's The Night
10. Bare-Knuckle Brawler
11. Red White And Blue
12. Road To Nowhere
13. City Soldiers
14. JR
Diskografie
Gotta Get Up Now (2011) My Riot (2006) 1984 (2005) Roger Miret And The Disasters (2002)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2011 Vydavatel: People Like You Records Stopáž: 31:38
Neuvěřitelných 26 let od minulé desky a přesto jako by THE JESUS LIZARD vůbec nezestárli. Suverénní návrat ve znamení typických hutných noiserockových struktur a stále je to správně surový underground, byť si skupina samozřejmě nese svůj status kultu.
Prvotina řecké gothic metalové kapely. Moderně znějící nahrávka, která nezapře svou inspiraci v hudbě z přelomu tisíciletí. Stylově jsou blízcí o generaci starším PENUMBRA a podobně jako zmínění Francouzi se nenechávají svazovat žánrovými mantinely.
Je divné použit u tak dřevního stylu jako doom metal přídavné jméno futuristický, ale přesně tohle STRATALITH je. Originální projekt z New Yorku balancuje někde mezi progresivní náladovkou, doomem, industriálem a možná i djentem.
Mathrock z New Yorku, který nepidliká. Spíše přepíná mezi až doomovými hutnými riffy a prog metalovými kvapíky. Zajímavý stylový hybrid, s ostrým zvukem od Kurta Balloua.
Francouzi pokračují v cestě nastolené na minulém albu "Eroded" a znovu servírují svůj specifický pohled na moderní melodický progresivní rock/metal. Osobité kouzlo lehce vychladlo, ale skladby typu "Elevate" mají stále svou sílu.
Style over substance mi u Eggerse a remaku expresionistické klasiky tolik nevadí, hlavně když Jarin za kamerou opět maluje. Větší hřích je, že tahle předfreudiánská balada o překrveném klitorisu a vilném Rumunovi je dost anemická. Pár pohlednic nestačí.